Puchar Zakopanego na Kasprowym Wierchu
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 17, luty 2017 13:10

- Puchar Zakopanego został zainspirowany Pucharem Świata w Konkurencjach Alpejskich. Spośród trzech lokalizacji rodzimych zawodów, to właśnie na Kasprowym Wierchu uczestnicy poczują się jak w Alpach – trasy są zróżnicowane, pokryte naturalnym śniegiem i odpowiednio przygotowane, zgodnie z wytycznymi Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce, które odegrało bardzo ważną rolę w historii polskich sportów zimowych – zawody narciarskie odbywały się tutaj już w latach 30. ubiegłego wieku – mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch.
Cykl zawodów w slalomie gigancie, składających się na Puchar Zakopanego, oprócz „świętej góry narciarzy“ obejmuje jeszcze dwie lokalizacje – Polanę Szymoszkową i Harendę. Pierwsze etapy rywalizacji odbyły się już 14 i 15 stycznia na Polanie Szymoszkowej, a finał będzie miał miejsce 25 lutego na stromych stokach Harendy. Tego dnia poznamy zwycięzców, przyznane zostaną puchary i nagrody, w tym samochód – nagroda specjalna. By ją wygrać trzeba wystartować we wszystkich 4 zawodach tej edycji Pucharu, zwyciężyć w swojej grupie wiekowej lub uzyskać jedną z 5 „dzikich kart“ oraz wziąć udział w dodatkowym slalomie.
Organizatorem wydarzenia jest Zakopiańskie Centrum Kultury oraz stacje narciarskie PKL Kasprowy Wierch, Polana Szymoszkowa i Harenda.
Trasy na Kasprowym Wierchu - Gąsienicowa i Goryczkowa to położone najwyżej w Polsce tereny narciarskie. Gąsienicowa ma 1400 m długości i 400 m różnicy wzniesień, a Goryczkowa ponad 2 km długości i aż 600 m różnicy wzniesień. Obie obsługiwane są przez wyciągi krzesełkowe. Wjazd i zjazd ze szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) umożliwia natomiast jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa.
Trasy Goryczkowa i Gąsienicowa są obecnie bardzo często wybierane przez zawodowych narciarzy jako miejsce treningów, swoje umiejętności ćwiczą tu m.in. Andrzej Bargiel, Jędrzej Dobrowolski, Andrzej Osuchowski czy Jerzy Płonka. Jeszcze w tym roku - 18 marca, na „świętej górze narciarzy“ Dariusz Duda spróbuje pobić rekord prędkości w jeździe na nartach. Najlepszy wynik należy obecnie do Jacka Niklińskiego i wynosi ponad 180 km/h.
Reklama
Reklama

Rękawice Dakine Titan (black) 2023
Cena: 320 PLN

Rękawice Glovii GLG (ogrzewane)
Cena: 729 PLN

Gogle Pathron PTX250 Blue
Cena: 179 PLN

Nakolanniki X-Factor MEGA Midi
Cena: 129 PLN

Zbroja X-Factor Buzer Basic II
Cena: 319 PLN
Mapa Wyciągów

Reklama
Reklama / Proboarder.pl

Rękawice Dakine Scout Short (carbon) 2023
Cena: 250 PLN

Nakolanniki X-Factor QBI
Cena: 199 PLN

Rękawice Level Hero (black/grey) 2023
Cena: 249 PLN

Gogle Electric EG2.5 Turquise (brose blue chrome) 2018
Cena: 330 PLN