Łańcuchy zimowe - porady
Zgodnie z polskim prawem, używanie łańcuchów jest obowiązkowe na wyznaczonych odcinkach dróg. Przy jezdni rozstawione są wtedy odpowiednie znaki nakazu. W pozostałych przypadkach łańcuchów można używać, jeśli warunki są złe (mocno zaśnieżone/oblodzone drogi).
O czym warto pamiętać?
W sklepach można znaleźć wiele modeli łańcuchów, dedykowanych samochodom osobowym, ciężarowym czy też poszczególnym podtypom (np. 4x4 i SUV).
Przewożenie sprzętu narciarskiego w samochodzie
Testy ADAC, niemieckiego klubu zrzeszającego obecnie ponad 17 mln pasjonatów motoryzacji, przeprowadzono w dwóch wariantach. W pierwszym sprzęt narciarski (m.in. buty, kask i narty) pozostawiono luzem i praktycznie w żaden sposób nie zabezpieczono. W drugim natomiast sprzęt został odpowiednio przymocowany.
Prawo a łańcuchy zimowe
Jak fotografować na śniegu?
Rozpoczęły się zimowe ferie. Dla wielu osób to okazja, by wyjechać gdzieś z dala od domu i na zaśnieżonych stokach rzucić się w wir „białego szaleństwa”. Sporty zimowe, w każdej właściwie postaci, dostarczają niezapomnianych wrażeń. Warto się nieco przygotować, by były one rzeczywiście niezapomniane – a więc utrwalone na zdjęciach. Poniżej kilka wskazówek, które mogą przydać się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym miłośnikom fotografowania na śniegu.
Uwaga na złodziei nart!
Chwila nieuwagi, kilka sekund i nasze narty/snowboard mogą się stać łatwym łupem złodzieja. To nie fikcja a codzienność na polskich stokach narciarskich. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak działają złodzieje nart oraz jak uniknąć takiej sytuacji to przeczytaj do końca artykuł autorstwa Pawła Klimka i Jana Latały. Co ciekawe – mimo tego, że narty, zwłaszcza nowe, są dość drogie, tylko nieliczni miłośnicy białego szaleństwa mają świadomość, że pozostawiony bez opieki sprzęt bardzo łatwo może paść łupem złodziei. Najpierw długo szukamy, wybieramy, dopasowujemy, wydajemy na nie często całkiem sporą ilość pieniędzy. Potem dbamy o nie, szanujemy - są naszymi przyjaciółkami na stoku i towarzyszami w dobrej zabawie. Ale wystarczy czasami moment nieuwagi i możemy je stracić. Prawda jest bolesna – nasze narty nie są bezpieczne.
Narciarz zapłaci za ratownictwo górskie
Na terenie większości krajów, do których wyjeżdżamy szusować na nartach i snowboardzie obowiązek pokrycia kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej ciąży na poszkodowanym lub poszukiwanym. Zimowi turyści mają dwa wyjścia: albo sięgnąć do własnego portfela, albo ubezpieczyć się na wyjazd.
Przeczytaj zanim wyjedziesz
Narciarstwo, snowboarding, piesze wędrówki górskie to najczęściej uprawiane sporty zimowe. Każdy sport wymaga od nas przygotowania kondycyjnego, sprzętowego, a także konieczności ubezpieczenia się od ewentualnych wypadków. Zimowe szaleństwo - dając nam radość, relaks, tężyznę fizyczną - stwarza również ryzyko wypadków i kontuzji. Niestety, statystyki pokazują, że co roku turyści ulegają wielu wypadkom na górskich stokach. Złudzenie, że na nartach carvingowych może się nauczyć jeździć każdy i to w kilka dni, brak wyobraźni, nadmierna prędkość, alkohol, brak kasku, brak przygotowania fizycznego i coraz większa liczba osób uprawiających sporty zimowe – to wszystko bez wątpienia ma wpływ na zwiększającą się liczbę osób poszkodowanych.
Kodeks narciarsko-snowboardowy
Każdy narciarz czy snowboardzista, niezależnie od tego czy potrafi już jeździć czy też dopiero zaczyna naukę musi przestrzegać na stoku pewnych zasad. Zasady, o których mowa mają za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo na stoku. Tak jak kierowcy muszą się stosować do kodeksu drogowego tak narciarze muszą się stosować do kodeksu narciarskiego.
Stopnie zagrożenia lawinowego
Jeśli jesteś snowboardzistą lub narciarzem, a często przebywasz w górach to koniecznie powinieneś znać stopnie zagrożeń lawinowych. Może to uratować twoje życie oraz życie innych. Na całym świecie istnieje wiele metod informowania i ostrzegania przed lawinami. W Polsce miejsca zagrożone oznakowane są żółto-czarną szachownicą ,którą uzupełnia napis. Inną i zarazem najpopularniejszą formą określania tego zagrożenia jest stosowanie specyficznej skali punktowej, która znajduje się poniżej.