Recenzja Stacji narciarskiej Śnieżnica w Kasinie Wielkiej
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 29, styczeń 2013 13:32
Kolejną stacją narciarską, którą odwiedziliśmy w zeszłym sezonie była Śnieżnica w Kasinie Wielkiej, z której to pochodzi Justyna Kowalczyk. Kasina Wielka to wieś w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, gminie Mszana Dolna. Dojazd do stacji jest dosyć prosty i nie stwarza większych problemów. Jadąc od Krakowa najprościej jest wskoczyć na zakopiankę i kawałek za Myślenicami zjechać na lokalną drogę. Dalej już do samej Kasiny Wielkiej poruszamy się lokalną drogą. Stacja narciarska jest dosyć kiepsko oznakowana i trzeba uważać aby sobie nie przejechać zjazdu. Jadąc drogą o której pisałem wcześniej to zjazd pod stację będzie po lewej stronie zaraz za wzniesieniem. Jeżeli już udało nam się dojechać pod stację to możemy zaparkować na darmowym parkingu. Miejsc za wiele to tu nie ma, ale w tygodniu tłumów nie ma (nie wiem jak jest w weekendy). Po wyjściu z parkingu czeka nas podróż schodami pod kasy wyciągu. Trzeba dodać że jest trochę tych schodów ale zawsze możemy to potraktować jako rozgrzewkę. Kiedy uda nam się pokonać liczne schody to pozostaje zakupienie karnetów i wyjazd na górę. Co ważne za karnety możemy płacić kartami płatniczymi. Opcji karnetów jest bardzo dużo, a i ceny nie są bardzo wygórowane. Jeśli chodzi o karnety czasowe to na pewno każdy znajdzie najlepszą opcję dla siebie. Po zakupieniu karnetu czeka nas wyjazd 4-osobową koleją krzesełkową o długości 1100 metrów i przepustowości 2400 osób /h. Wjazd koleją jest dosyć szybki i trwa ok 8minut.
Narciarze i snowboardziści mają do wyboru dwie trasy. Trasa główna oraz trasa snowcrosowa biegnąca pod wyciągiem.(na początku sezonu 11/12 trasa ta była nieczynna więc nic więcej na jej temat nie mogę powiedzieć, tylko tyle że jest dosyć wąska i dosyć stroma) Co do trasy głównej to liczy ona blisko 1500m i przebiega w całości przez las. Charakterystyczne dla tej trasy jest stałe nachylenie stoku, który wynosi 21%. Co to oznacza? Oznacza to, że na całej długości jest jednakowe, dosyć mocne nachylenie stoku. Trasa jest dosyć szeroka i na pewno odnajdą się tutaj wytrawni narciarze i snowboardziści. Ci gorzej radzący sobie mogą mieć problemy, a na pewno nie będą czerpać tyle frajdy z jazdy. Początkującym, tym którzy chcą zacząć się uczyć zdecydowanie odradzam ten stok - jest po prostu za stromy, a nauka na nim na pewno nie będzie łatwa i przyjemna. Charakterystykę tej trasy mogę porównać do Polany Szymoszkowej w Zakopanem i Mosornego Gronia w Zawoji z tą tylko różnicą, iż w Kasinie nie ma wypłaszczeń. Narciarze i snowboardziści którzy lubią prędkość i dynamiczną jazdę na krawędzi na pewno będą zadowoleni. Mi przyszło jeździć w tu w trudnych warunkach, gdyż był tylko sztuczny i bardzo zmrożony śnieg, a mimo to wiem że zawitam tu jeszcze nie raz.
Warto wspomnieć, iż trasa jest w całości oświetlona, co biorąc pod uwagę miejsce jest bardzo dobrą opcją dla mieszkańców Krakowa, którzy nie mają tu daleko i mogą w tygodniu po pracy podjechać. A warto również ze względu na to, iż przed wieczorną jazdą trasa jest ratrakowana!
Odnośnie zaplecza to do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest tu karczma przy dolnej stacji wyciągu oraz gastronomia przy górnej stacji. Jeżeli nie dysponujecie własnym sprzętem to jest tu również wypożyczalnia, serwis oraz szkółka narciarska. Jeśli chodzi o bazę noclegową to nie jest ona szczególnie bogata ale jest w pobliżu kilkanaście obiektów, gdzie można przenocować.
Podsumowując wyjazd do Kasiny Wielkiej, z czystym sumieniem stwierdzam iż warto było odwiedzić to miejsce. Nie ma tłoku, bardzo dobra i długa trasa dla narciarzy i snowboardzistów, którzy lubią dynamiczną jazdę, oraz przystępne ceny!