Przeczytaj zanim wyjedziesz
Narciarstwo, snowboarding, piesze wędrówki górskie to najczęściej uprawiane sporty zimowe. Każdy sport wymaga od nas przygotowania kondycyjnego, sprzętowego, a także konieczności ubezpieczenia się od ewentualnych wypadków. Zimowe szaleństwo - dając nam radość, relaks, tężyznę fizyczną - stwarza również ryzyko wypadków i kontuzji. Niestety, statystyki pokazują, że co roku turyści ulegają wielu wypadkom na górskich stokach. Złudzenie, że na nartach carvingowych może się nauczyć jeździć każdy i to w kilka dni, brak wyobraźni, nadmierna prędkość, alkohol, brak kasku, brak przygotowania fizycznego i coraz większa liczba osób uprawiających sporty zimowe – to wszystko bez wątpienia ma wpływ na zwiększającą się liczbę osób poszkodowanych.
Do najczęstszych kontuzji, jakie przytrafiają się entuzjastom jazdy na nartach, czy snowboardzie należą: złamania kończyn, wstrząsy mózgu, bolesne upadki z wysokości, skręcenia kończyn. Częste są również wypadki poza wyznaczonymi trasami, czy też przysypania lawinami.
Niestety, pomimo wieloletniej walki służb ratowniczych o wprowadzenie obowiązkowych kasków narciarskich, dalej musimy liczyć na zdrowy rozsądek. Nawet we Włoszech, gdzie taki wymóg został wprowadzony, obowiązuje on tylko dzieci do 14 roku życia. Czy trzeba dużej wyobraźni, by sobie uzmysłowić, jakie obrażenia możemy odnieść lub komuś zadać (!), gdy tej ochrony na głowie zabraknie?
Większość wypadków jest trudna do przewidzenia, a w leczeniu kosztowna… zaskakująco kosztowna. Pamiętajmy także, że w takich krajach, jak Austria, Słowacja, czy Czechy ratownictwo górskie jest odpłatne!
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to takiego
Aby nie płacić z własnej kieszeni, niezbędnym minimum, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, jest oferowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument, który od 1 stycznia 2006 roku potwierdza nasze prawo do korzystania z darmowej opieki medycznej w takich krajach, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Dzięki temu dokumentowi korzystamy z opieki zdrowotnej w danym kraju dokładnie na takich samych zasadach jak jego rodowici obywatele. Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy być przede wszystkim ubezpieczonym w Polsce w NFZ oraz złożyć odpowiedni wniosek w Wojewódzkim Oddziale lub w Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Stosowny wniosek można otrzymać bezpośrednio w Oddziale lub Delegaturze, albo pobrać go ze strony internetowej NFZ (www.nfz.gov.pl). Karta ta w przypadku krótkich wyjazdów turystycznych wydawana jest na okres 2 miesięcy, na jej uzyskanie nie czeka się dłużej, niż 7 dni. Karta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.
NFZ ostrzega – EKUZ nie wystarczy
Co ciekawe, na stronach NFZ, w dziale „Wyjeżdżam do…” w opisie zasad korzystania ze służby zdrowia w danym kraju, na czerwono widnieje takie ostrzeżenie:
UWAGA!
EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Austrii opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.
Za leczenie w prywatnych placówkach medycznych, pacjenci muszą płacić sami. W większości państw europejskich publiczne placówki medyczne pobierają za leczenie pewne opłaty. Dotyczy to cudzoziemców posiadających EKUZ w takim samym stopniu, jak obywateli danego państwa. Pełna lista placówek znajduje się na stronie: http://www.nfz.gov.pl.
W takich sytuacjach nawet EKUZ nie zwalnia z poniesienia pewnych kosztów leczenia. Dlatego też warto - niezależnie od posiadania EKUZ - ubezpieczyć się przed wyjazdem i wykupić komercyjne ubezpieczenie turystyczne.
Gdzie kupić ubezpieczenie i co z nim zrobić?
Na rynku ubezpieczeniowym w okresie wzmożonych wyjazdów na zimowy wypoczynek nie brakuje różnych ofert polis ubezpieczeniowych. Nie zawsze najtańsza polisa jest najlepszą inwestycją, ponieważ może ona nie obejmować wszystkich wymienionych poniżej elementów bądź limity, do których obowiązuje ubezpieczenie są zdecydowanie za niskie. Dlatego nie oszczędzajmy na dobrym ubezpieczeniu - posiadanie takowego z pewnością przyczyni się do podwyższenia komfortu naszego wypoczynku.
Polisa turystyczna powinna obejmować następujące elementy:
- KL - koszty leczenia,
- Koszty transportu i repatriacji,
- Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,
- NNW- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków,
- OC za szkody wyrządzone osobom trzecim,
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego
- Usługi Assistance.
Obecnie samo kupno ubezpieczenia nie jest skomplikowane ani czasochłonne, ponieważ można je dostać także przez Internet. Polisę otrzymujemy na e-mail zaraz po zapłaceniu składki. Należy ją wydrukować i mieć przy sobie. Często także na telefon komórkowy wysyłany jest podsumowujący SMS, gdzie mamy podany numer ubezpieczenia, a także telefon do Centrum Pomocy.
Przed wyjściem na stok, zadbajmy o to, aby każdy ubezpieczony miał przy sobie numer polisy, a także numer do centrum pomocy ubezpieczyciela. Pamiętajcie, że w razie lżejszych kontuzji, powinniście od razu zadzwonić i poinformować o wypadku. Centrum alarmowe stworzone zostało również po to, by móc udzielić wszelkiej możliwej pomocy zaraz po zdarzeniu (np. wskazanie najbliższego lekarza, powiadomienie rodziny).
Co powinieneś wiedzieć o swojej polisie
Przy wyborze i kupnie polisy powinniśmy dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia - np. czy koszty leczenia na 10.000 Euro na pewno są wystarczające, a także przeczytać informacje dotyczące sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, np.:
- ubezpieczenie OC nie obejmuje swoją ochroną wypadków na stoku narciarskim,
- trzeba wykupić dodatkową opcję – uprawianie sportów podwyższonego ryzyka, by polisa uwzględniała także wypadki na nartach,
- sprawdźcie dokładnie, co obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego (często polisa w ogóle wyłącza sytuacje, które nas najbardziej interesują – kradzież i zniszczenie na stoku).
Do innych – standardowych wyłączeń (czyli tego, czego ubezpieczenie nie obejmuje) należą m.in.:
- wypadek spowodowany lub poniesiony na stoku narciarskim pod wpływem alkoholu,
- jazda poza wyznaczonymi trasami narciarsko- snowboardingowymi,
- kradzież sprzętu sportowego pozostawionego bez opieki (np. przed barem)
Należy zatem dokładnie czytać wytyczne umieszczane w polisie - jest to szczególnie ważne w chwili, kiedy zdarzy się wypadek i będziemy zmuszeni wyegzekwować zagwarantowane nam prawa. Suma ewentualnych kosztów leczenia powinna być dostosowana do regionu kraju, do którego wyjeżdżamy - nie żałujmy wysokiej kwoty ubezpieczenia, aby wystarczyło nam pieniędzy w momencie, gdy będziemy mieć kłopoty ze zdrowiem. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje nam polisy, które gwarantują zwrot kosztów leczenia, ale dopiero po przyjeździe do Polski. Trzeba więc zachować wszelkie rachunki i faktury, a podczas wyjazdu mieć odpowiednią kwotę pieniędzy, która zostanie nam zwrócona po powrocie.
Jasno zatem widać, że kwestia dodatkowego ubezpieczenia jest istotnym i nie tak banalnym elementem naszego wyjazdu zimowego. Pakując walizki i myśląc o szaleństwach, jakim oddamy się podczas naszego pobytu w górach, włóżmy do torby dokument gwarantujący nam pomoc i pokrycie środków w razie nieszczęśliwego wypadku – polisę turystyczną.
Paulina Pazdyka
www.ubezpieczenie.com.pl